Що нового в законодавстві: новини воєнного часу

  • Змінено порядок реєстрації сільськогосподарської техніки
  • Затверджено порядок демонтажу пошкоджених війною об’єктів
  • Спрощено порядок затвердження проєктів будівництва і проведення їхньої експертизи
  • Внесено зміни до порядку збирання інформації про майно, пошкоджене в результаті військової агресії

Змінено порядок реєстрації сільськогосподарської техніки

Кабінет Міністрів України 12.04.2022 вніс зміни до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів.

Упроваджено тимчасову процедуру реєстрації сільгосптехніки на період дії воєнного стану. Для реєстрації потрібно надати копію документа про власність та документ, що посвідчує особу власника. Огляд техніки проводиться інспекторами за наявності такої можливості.

На техніку, яка пройшла спрощену реєстрацію, видають талони тимчасового обліку машини, які дійсні у період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення.

Далі техніку потрібно буде перереєструвати відповідно до стандартних процедур.

Затверджено порядок демонтажу пошкоджених війною об’єктів

19.04.2022 Кабінет Міністрів України ухвалив постанови № 473 та № 474, якими затвердив порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, та порядок виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Затверджені порядки спрямовані на врегулювання дій органів місцевої влади під час обстеження пошкодженого майна та прийняття подальших рішень щодо його демонтажу, і кожний з них містить перелік документів, які необхідно складати, та вимоги до цих актів.

Спрощено порядок затвердження проєктів будівництва і проведення їхньої експертизи

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 470 внесено зміни до Порядку затвердження проєктів будівництва і проведення їхньої експертизи.

Під час дії воєнного стану розроблення проєктів будівництва з капітального ремонту об’єктів (незалежно від класу наслідків (відповідальності)), пошкоджених у результаті воєнних дій, допускається здійснювати у складі дефектного акта, в якому визначаються фізичні обсяги робіт, пояснювальної записки, де зазначаються умови виконання робіт, та кошторисної документації на підставі звіту за результатами обстеження.

Рішення щодо обсягу проєктної документації (стосовно можливості розроблення проєкту будівництва у складі дефектного акта, пояснювальної записки та кошторисної документації) приймає головний архітектор проєкту та/або головний інженер проєкту за погодженням із замовником, що зазначається у завданні на проєктування

Дерадянізація законодавства

07.05.2022 набрав чинності Закон України «Про дерадянізацію законодавства України», яким внесено зміни до Кодексу законів про працю України та Житлового кодексу Української РСР.

Більша частина змін технічна й спрямована на актуалізацію термінології в цих нормативних актах, однак є і новації, зокрема, у Кодексі законів про працю встановлено норми, які врегульовують роботу неповнолітніх під час здобуття ними середньої чи професійної освіти.

Крім того, у додатках до Закону містяться переліки нормативних актів радянської доби, дія яких скасовується, – приблизно 1300 актів.

Тимчасово припинено здійснення на кордоні ринкового нагляду за нехарчовою продукцією

03.05.2022 було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 550, якою тимчасово, на період воєнного стану, припинено здійснення державного контролю нехарчової продукції митними органами.

Раніше цей контроль здійснювався на виконання Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою перевірки відповідності такої продукції вимогам національних техрегламентів.

Декларація про відходи

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 556 затверджено Порядок подання декларації про відходи та форму декларації про відходи.

Суб’єкти господарювання у сфері поводження з відходами, чия діяльність призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць, зобов’язані до 20 лютого подавати електронні декларації про відходи за попередній звітний рік.

Заздалегідь ознайомтесь з формою декларації, щоб зібрати дані, необхідні для її подання.

Спрощено порядок оформлення дозвільних документів на транскордонне переміщення відходів

26.04.2022 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 503 внесено доповнення до п. 6 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їхньою утилізацією/видаленням.

Зміни спрямовані на врегулювання порядку:

  • отримання в електронній формі дозвільних документів на транскордонне переміщення відходів;
  • надсилання електронних документів та вимоги до них.

Внесено зміни до порядку збирання інформації про майно, пошкоджене в результаті військової агресії

29.04.2022 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 внесено зміни до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Наразі Уряд збирає інформацію не тільки про пошкоджену житлову нерухомість фізичних осіб, а й про об’єкти, пов’язані з обслуговуванням такої нерухомості, в тому числі лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Поки йдеться лише про збирання інформації. Порядок і обсяги компенсації будуть визначені окремим законом.

Інформацію про пошкодження виробничих приміщень чи комерційної нерухомості поки не збирають.

Упроваджено новий вид допомоги у разі безробіття

07.05.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану», яким впроваджено нову форму допомоги – допомога з часткового безробіття.

Ця допомога надається у разі втрати працівниками частини заробітної плати у зв’язку із зупиненням виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг) з причин:

  • економічного характеру;
  • технологічного характеру;
  • виникнення надзвичайної ситуації;
  • введення надзвичайного або воєнного стану;
  • встановлення карантину.

Якщо протягом шести місяців після закінчення виплати такої допомоги працівника буде звільнено за угодою сторін, то роботодавець буде зобов’язаний повернути центру зайнятості всю суму допомоги, яку центр виплатив працівникові такого роботодавця.

Порядок оформлення і розмір такої допомоги Кабмін ще має визначити.